Feeding my Family on $80 for a Month Part II

money-02

By Liz

If you are just tuning in, feel free to check out Part I of this series.

So how did I do this week with only $53.79 of my $80 for my Penny Pinching June?

Well, not too bad. Earlier in the week I was prepping for dinner shortly after lunch, since my cutting board and knife were already out, when I discovered I was missing a key ingredient for dinner.  So with a lot of hemming and hawing, I broke down and went to the store for the one ingredient I needed.

part-2-01

I needed Parmesan cheese for the lasagna rolls I was making that evening, and even though I could have probably omitted it from the recipe, I use a lot of Parmesan in many of my recipes, (comes with being Italian, I guess).  While in the store, my two options were the large container for $4.84 or the smaller container for $3.98, even though I knew I was on a strict budget, buying the larger container was still the better price per ounce, so I hesitantly ponied up the $4.84 for the larger container.  On a side note here, later that afternoon I had emptied the dryer to fold clothes and found $2.36. We have a standing rule in the house that it is “finders; keepers” in regards to money found in the dryer, so I added the $2.36 to my cash budget for food, thereby only costing me $2.48 for the Parmesan.

 


I went to Aldi again this week because I knew the kinds of fresh produce I needed for the upcoming week was going to be comparable in price versus Winco, the store I alternate with Aldi, however Aldi is slightly closer to my house, so I went there again.

Here is a snapshot of everything I purchased that day.

part-2-02

2 gallons of milk

2 packages of strawberries

3 pounds of apples

1 block mozzarella cheese

1 block Swiss cheese

4 peaches

2 cucumbers

3 pounds of bananas

1 package of green onions

2 pounds of white onions

1 quart of half and half

2 dozen eggs

part-2-03

My total came up to $19.21, and with the extra $2.36 from my dryer score, I still have $32.10 for the next 2 weeks.

As mentioned before, we are not living on rice, beans, peanut butter and jelly or breakfast for dinner (you will rarely ever hear me mention that as an option, as my husband despises breakfast for dinner).

So what did we eat for the week? Here was our menu:

Monday: Lasagna rolls; mozzarella/tomato/pesto Paninis.

Tuesday: Steaks on the grill; au gratin potatoes; grilled corn on the cob; fresh baked bread.

Wednesday: Grilled cheese and tomato soup (ok…I phoned this one in on this particular evening, but most everyone was out for the evening, so it was just me and one of my sons).

Thursday: Rustic Pork Ragu over spaghetti; pita/garlic bread; Caprese salad (basil and tomatoes from our micro garden were used in the salad).

Friday:  Dijon/garlic and lemon salmon; green onion and garlic quinoa; lemon cauliflower.

Saturday: Spinach and Feta cheese sausage and fresh veggies (bell pepper, tomatoes & zucchini from our micro garden) served over brown rice.

Sunday: A quick and easy one pot jambalaya.

So that is how I measured up this week, to be honest, when I was at Walmart for the Parmesan cheese, I felt slightly disheartened seeing many good discounts in their bakery and meat departments, knowing I had to pass them up because all I had on me was my small cash budget that I have to make stretch, BUT that is the purpose of this exercise…right? Well, that and saving $500 cold hard cash.

Stay tuned to see how I do next week.

 


 

Written by The Fort Worth Homemaker

Proud and professed homemaker. Married to my soulmate and mom to 5 + 3 rescue dogs.

Join the discussion

Your email address will not be published. Required fields are marked *