Five Frugal for Friday

piggy-bankBy Liz

It has been a long and hectic summer and it has been awhile since I have posted some of our small frugal victories, so here are 5 money savers that I accomplished this week alone.

half-price-books-01half-price-books-02

1. Magazines and movies.  We are about to embark on a long overdue, summer vacation to the beach and what does one need when going to the beach… plenty of reading material.  I stopped in at my nearest Half Price Books store and scored magazines for everyone for a dollar each or less, and then, just because it was there, picked up the classic 80’s movie “Wall Street” for a whopping $2.00! I spent a total of $10.83 for all this; not bad considering just one of the cheapest of these magazines would have run me $4.99.




2. Cheap chicken.  Unfortunately, I did not take any pics of the chicken or the receipt showing my victory, but my local Aldi’s was having an unadvertised sale on their family packs of chicken drumsticks for $1.00 a package! (yup the whole package…not by the pound). Each package contained about 12 drumsticks. Unfortunately or fortunately, I only had room in my freezer for about 3 packages; otherwise I would have bought about 10 packages in total.

home-baked-bread

3. I baked a loaf of bread.  I love the smell of fresh baked bread in the house. Is there a candle fragrance of this yet?  Sunday dinner was a down home, “meat and potatoes” meal of meatloaf and my rosemary potatoes with a side of lemon green beans, so this “blue plate” classic was just screaming for a loaf of fresh baked bread to accompany the meal.

cold_flu-season

4. Cold and flu season. While everyone else is cashing in on those great back to school stock up items at rock bottom prices (yes…picked up a couple of things myself) the really great bargains I found was some discounted, over the counter cold and flu remedies.  Like everyone else, the common cold and flu hit us out of nowhere, and the last thing I want to do when I feel and look miserable, is to run out to the store to pick up some relief. So I try to be proactive, by at least having a handful of basic, over the counter help.

quiche-and-quick-bread

5. Quiche and quick bread.  Here in Fort Worth, it was hot this week.  How hot?…over 100 degrees hot and for several days.  I was trying to clean out my fridge of leftovers and realized I had all the key ingredients to whip up a fast quiche.  I chose to do this early Tuesday morning before it became “oven hot” in the house for the day and since I was going to be using my oven anyway, I decided to institute double duty and baked an apple, cinnamon quick bread while the quiche was cooking.

So there are my 5 frugal for this Friday.  Do you have any you would like to share?

 


Feeding my Family on $80 for a Month Part III

money-04

By Liz

If you are just tuning in, feel free to check out Part I and Part II of this series.

So how did I do this week with only $32.10 of my $80 for my Penny Pinching June?

We are really getting down to the wire here and although my dry pantry staples and freezer are still in good shape, it is really things like my perishables I am having issue with. 

We are starting to miss a lot of dairy, items such as cheese, margarine, yogurt, sour cream and now that summer is here, ice cream.  I have been substituting real butter for the margarine, and while agree it tastes better and is better for us, real butter is expensive and does not stretch as far as margarine in certain recipes so I had to break down and get a tub.

Again I went to Aldi, I think I have been doing this to avoid Winco, there are just too many options at Winco, and I feel like I would be overly tempted to purchase more and blow through my cash budget.

Here is a snapshot and list of what I purchased this week:

80-dollars-prt-3-01

1 tub margarine

1 package cream cheese

1 package tortillas

2 dozen eggs

2 rolls of ground turkey

4 avocados

4 peaches

80-dollars-prt-3-02  80-dollars-prt-3-03

I spent a total of $14.63 at Aldi.  Shortly after I got home, I realized I forgot to pick up milk, thankfully one of the boys was already out for the day, so I texted him and asked him to pick up 2 gallons, but he only brought home 1 (kids…insert big sigh here). I repaid him the 97 cents for the milk at dinner time. So my grand total spent for the day was $ 15.60, leaving me $16.50 for my final week of this challenge.




So what did we eat for this week?

Monday: Chili Dog Enchilada Casserole/ homemade potato wedges.

Tuesday: Pork Chili

Wednesday: Hamburgers/macaroni salad.

Thursday: Pizza (prior to the month I had found some rather large take and bake pizza’s that were discounted at Walmart so I picked up a couple and had them in stored in my freezer).

Friday:  Lemon Chicken Penne/garlic bread/salad.

Saturday: Spaghetti with Bolognese sauce (I had a spaghetti squash in my fridge for quite some time, so I made this for me instead of the pasta to cut back on the carbs.

Sunday: In honor of Father’s day and in an attempt to spoil my husband who is also a fabulous dad…I made steaks on the grill (that I butchered from a roast)/garlic smashed potatoes/green beans with lemon/sourdough rolls/dark chocolate cake with fresh raspberries.

One more week and it is going to be a huge challenge since our micro garden is now exploding and I need to put those ingredients to use, personally, I am starting to have cheese withdrawal and its summer so my kids want to know…WHERE IS THE ICE CREAM???

 

 


Feeding my Family on $80 for a Month Part II

money-02

By Liz

If you are just tuning in, feel free to check out Part I of this series.

So how did I do this week with only $53.79 of my $80 for my Penny Pinching June?

Well, not too bad. Earlier in the week I was prepping for dinner shortly after lunch, since my cutting board and knife were already out, when I discovered I was missing a key ingredient for dinner.  So with a lot of hemming and hawing, I broke down and went to the store for the one ingredient I needed.

part-2-01

I needed Parmesan cheese for the lasagna rolls I was making that evening, and even though I could have probably omitted it from the recipe, I use a lot of Parmesan in many of my recipes, (comes with being Italian, I guess).  While in the store, my two options were the large container for $4.84 or the smaller container for $3.98, even though I knew I was on a strict budget, buying the larger container was still the better price per ounce, so I hesitantly ponied up the $4.84 for the larger container.  On a side note here, later that afternoon I had emptied the dryer to fold clothes and found $2.36. We have a standing rule in the house that it is “finders; keepers” in regards to money found in the dryer, so I added the $2.36 to my cash budget for food, thereby only costing me $2.48 for the Parmesan.

 


I went to Aldi again this week because I knew the kinds of fresh produce I needed for the upcoming week was going to be comparable in price versus Winco, the store I alternate with Aldi, however Aldi is slightly closer to my house, so I went there again.

Here is a snapshot of everything I purchased that day.

part-2-02

2 gallons of milk

2 packages of strawberries

3 pounds of apples

1 block mozzarella cheese

1 block Swiss cheese

4 peaches

2 cucumbers

3 pounds of bananas

1 package of green onions

2 pounds of white onions

1 quart of half and half

2 dozen eggs

part-2-03

My total came up to $19.21, and with the extra $2.36 from my dryer score, I still have $32.10 for the next 2 weeks.

As mentioned before, we are not living on rice, beans, peanut butter and jelly or breakfast for dinner (you will rarely ever hear me mention that as an option, as my husband despises breakfast for dinner).

So what did we eat for the week? Here was our menu:

Monday: Lasagna rolls; mozzarella/tomato/pesto Paninis.

Tuesday: Steaks on the grill; au gratin potatoes; grilled corn on the cob; fresh baked bread.

Wednesday: Grilled cheese and tomato soup (ok…I phoned this one in on this particular evening, but most everyone was out for the evening, so it was just me and one of my sons).

Thursday: Rustic Pork Ragu over spaghetti; pita/garlic bread; Caprese salad (basil and tomatoes from our micro garden were used in the salad).

Friday:  Dijon/garlic and lemon salmon; green onion and garlic quinoa; lemon cauliflower.

Saturday: Spinach and Feta cheese sausage and fresh veggies (bell pepper, tomatoes & zucchini from our micro garden) served over brown rice.

Sunday: A quick and easy one pot jambalaya.

So that is how I measured up this week, to be honest, when I was at Walmart for the Parmesan cheese, I felt slightly disheartened seeing many good discounts in their bakery and meat departments, knowing I had to pass them up because all I had on me was my small cash budget that I have to make stretch, BUT that is the purpose of this exercise…right? Well, that and saving $500 cold hard cash.

Stay tuned to see how I do next week.